Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 11 Μαρτίου 2023, 01:46

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έμεινε εκτός συνέχειας από το τουρνουά Indian Wells, καθώς στον πρώτο του αγώνα γνώρισε την ήττα με 2-1 από τον Τζόρνταν Τόμπσον. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας εμφανίστηκε επηρεασμένος μετά την απραξία λόγω του τραυματισμού στον ώμο, και έχασε 7-6(0), 4-6, 7-6(5) από τον 28χρονο Αυστραλό (Νο.87).

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε μουδιασμένα στο πρώτο σετ και έχασε με 7-6 στο τάι μπρέικ, χωρίς μάλιστα να πάρει πόντο (7-0) μετά από 56 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς είχε βελτιωμένη εικόνα και με καλύτερες επιστροφές έφτασε στο 6-4 και ισοφάρισε.

Στο τρίτο όπου κρίθηκε και η νίκη οι δύο τενίστες έφτασαν και πάλι στο 6-6 και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε νέο τάι μπρέικ. Μετά από συγκλονιστική μάχη ο Τόμπσον έφτασε στο 7-5 και πανηγύρισε την πρόκριση.

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 11 Μαρτίου 2023, 01:47