Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 16 Ιουλίου 2023, 23:54

Η Γαλλία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στην κατηγορία των Νέων Ανδρών (U20), καθώς επικράτησε του Ισραήλ με 89-79 στην παράταση (κανονική διάρκεια 72-72) και κατάκτησε πανάξια την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, ούσα η κορυφαία ομάδα της διοργάνωσης.

Πάντως, η νίκη επί του Ισραήλ στον τελικό (89-79) ήρθε αρκετά δύσκολα, ενώ οι νεαροί «Μπλε» κινδύνεψαν να χάσουν και τον αγώνα, όταν στα 9΄΄ πριν τη λήξη ο Βολφ πέτυχε το καλάθι της ισοφάρισης για το Ισραήλ, πήρε και το φάουλ αλλά έχασε τη βολή.

Στην παράταση μίλησε ο Καμαρντίν με επτά σερί πόντους, ένα τρίποντο και ένα… τετράποντο και έκανε το 77-77 84-77, ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη. Ο Καμαρντίν είχε 23 πόντους και ο Ρενό 26, ενώ για τους «αργυρούς» Ισραηλινούς ο Γιάκοβ μέτρησε 31 πόντους και ο Βολφ 17, με 15 ριμπάουντ.

Οι πολύ μαχητικοί Ισραηλινοί κατετάγησαν στη δεύτερη θέση και πήραν το ασημένιο μετάλλιο, ενώ τρίτη ήταν η ελληνική ομάδα, που έφτασε στη διάκριση μετά από έξι χρόνια.