Πρώτη καταχώρηση: Σάββατο, 13 Μαΐου 2023, 17:51

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα ο Αντρέι Ρούμπλεφ εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τον 3ο γύρο του τουρνουά Μάστερς 1000 της Ρώμης.

Ο Ρώσος τενίστας νίκησε πολύ εύκολα με 6-3, 6-4 τον Άλεξ Μολκάν (Νο 59), σε μία ώρα και 43 λεπτά αγώνα, αφού νωρίτερα το ματς διακόπηκε για μεγάλο χρονικό διάστημα εξαιτίας της βροχής.

Ο 25χρονος Ρούμπλεφ (Νο6 στον κόσμο) έκανε το πρώτο μπρέικ στο 6ο game κι από τη στιγμή που προηγήθηκε με 4-2, δεν είχε κανένα πρόβλημα στη συνέχεια να κλείσει το σετ με 6-3 και να προηγηθεί.

Και στο 2ο σετ, ο Σλοβάκος Μολκάν τα έκανε όλα καλά μέχρι το 7ο game, διατηρώντας για πρώτη φορά στο ματς ένα δικό του ισχνό προβάδισμα (4-3).

Στο σημείο εκείνο, όμως, έχασε τη συγκέντρωσή του, οι επιθέσεις του δεν ήταν αποτελεσματικές, με συνέπεια ο Ρούμπλεφ να πάρει δύο σερί game και να πάρει τη νίκη με 6-4.

Τελευταία ενημέρωση: Σάββατο, 13 Μαΐου 2023, 17:54