Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή, 21 Απριλίου 2023, 23:50

Μπορεί να πέρασε μία περίοδο «βαθιάς» αγωνιστικής κρίσης, όμως η Παρί Σεν Ζερμέν έχει πλέον συνέλθει και με την τρίτη σερί νίκη της -αυτή τη φορά με 2-1 στην έδρα της ουραγού της Ligue 1 Ανζέ, στο εναρκτήριο παιχνίδι της 32ης αγωνιστικής- αύξησε τη διαφορά της στους 11 βαθμούς απ’ τη δεύτερη Μαρσέιγ (με ένα ματς περισσότερο) και προβάρει σιγά-σιγά το… στέμμα της πρωταθλήτριας Γαλλίας για το 2023.

Πριν συμπληρωθεί καν το πρώτο ημίωρο, ο Κιλιάν Εμπαπέ είχε ήδη «καθαρίσει» το τρίποντο για τους Παριζιάνους. Στο 9′ έκανε ιδανική κίνηση στην περιοχή κι εκτέλεσε άμεσα, μετά την κοφτή μπαλιά του Μπερνάτ, ενώ στο 26′ υποδέχθηκε εξαιρετικά την μπάλα απ’ τον Μέσι και με εξαιρετικό σουτ απ’ το ύψος της περιοχής έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παρί έκανε συντήρηση δυνάμεων, με την Ανζέ να μειώνει στο 87′ με τον Τιούμπ (από ασίστ του Σιμά), αλλά να μην καταφέρνει κάτι περισσότερο στα λεπτά που απέμεναν.