Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 9 Απριλίου 2023, 16:42

Η Ελλάδα… σάρωσε τα μετάλλια στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα της Αττάλειας. Μετά την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη που πρώτευσε στα 20χλμ. βάδην με επίδοση 1 ώρα 29.56, η Ελλάδα κατέκτησε τρία ακόμη χρυσά μετάλλια. Συγκεκριμένα, η Όλγα Φιάσκα ήταν νικήτρια στα 35χλμ. βάδην, με 2.58.44, επίδοση που βελτιώνει το 2.59.08 που είχε από πέρυσι. Η αθλήτρια του Θανάση Καραγιάννη το καλοκαίρι θα διεκδικήσει τη διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, ενώ μέσα από το ράνκινγκ θα επιδιώξει την πρόκριση της και στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης.

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ ήταν νικητής στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών. Ο έμπειρος αθλητής διένυσε την απόσταση σε 2.37.25 κι έδειξε πως είναι σε καλή κατάσταση ενόψει και τω αγώνων, που ακολουθούν. Ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ δεν είχε τον συναγωνισμό που χρειαζόταν για να κυνηγήσει κάτι καλύτερο, παρόλα αυτά έκανε έναν δυνατό αγώνα. Ο αθλητής θα κάνει τον επόμενο αγώνα του τον Μάιου στην Τσεχία. Τη δεύτερη θέση στο αγώνισμα κατέλαβε ο Γιάννης Καυκάς με 2.45.19, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ του.

Η Αναστασία Αντωνοπούλου είναι μία από τις αθλήτριες που αναμένεται να διεκδικήσουν το καλοκαίρι τη διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20. Η αθλήτρια ήταν σήμερα νικήτρια στα 10χλμ. βάδην με 48.45 επίδοση κοντά στο ατομικό της 48.29, που πέτυχε φέτος στο Άστρος Κυνουρίας. Στην ίδια απόσταση η Σεβαστιανή Ασλανίδου ήταν 5η με 53.07. Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Ελισσαίος Μπαρδάκης στα 10χλμ. βάδην Ανδρών Κ18 με 49.38, ενώ έβδομος ήταν ο Γιώργος Κριτούλης στα 10χλμ. Ανδρών Κ20 με 49.16. Στα 5χλμ. των Γυναικών Κ18 η Χρύσα Εσμερλή ήταν 7η με 28.00.