Ένα πέναλτι του Εμπάρμπα στο 87ο λεπτό του αγώνα Εσπανιόλ-Αλμερία, καθόρισε την τρίτη ομάδα που υποβιβάστηκε από τη La Liga. Η ισοπαλία 3-3 που απέσπασαν οι Ανδαλουσιάνοι στη Βαρκελώνη, «έστειλε» πίσω στη δεύτερη κατηγορία τη Βαγιαδολίδ, η οποία την ίδια ώρα δεν μπόρεσε να νικήσει στο «Χοσέ Θορίγια» τη Χετάφε, μένοντας στο 0-0. Η ομάδα του Πάουλο Πετσολάνο με νίκη θα κέρδιζε σε κάθε περίπτωση την παραμονή της, όμως οι Μαδριλένοι με μαζική άμυνα κράτησαν ως το τέλος την πολύτιμη ισοπαλία (αν έχαναν, θα υποβιβάζονταν σε ισοβαθμία με την Αλμερία).

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι ποδοσφαιριστές της Εσπανιόλ έμειναν ακίνητοι στο πρώτο λεπτό του αγώνα τους, ως ένδειξη διαμαρτυρίας της ομάδας για τη διαιτησία και την ομοσπονδία, τις οποίες θεωρούν υπεύθυνες για τον -ήδη επικυρωμένο- υποβιβασμό τους. Οι παίκτες της Αλμερία σεβάστηκαν τη διαμαρτυρία των συναδέλφων τους και τους μιμήθηκαν.

Η πρωταθλήτρια Μπαρτσελόνα ολοκλήρωσε τη σεζόν με ήττα (την τρίτη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια) 2-1 στο «Μπαλαϊδος», όπου η Θέλτα με δύο γκολ του Γκάμπρι Βέιγκα διασφάλισε την παραμονή της, χωρίς να… αγχώνεται για τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Το βαθμό που ήθελαν για να είναι σίγουρες πήραν επίσης η Βαλένθια και η Κάντιθ (1-1 με Μπέτις και Ελτσε αντίστοιχα), με τις «νυχτερίδες» να αποφεύγουν, έστω και την ύστατη ώρα, τον πρώτο υποβιβασμό από το 1986. Στο ματς του «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», γράφτηκε και η τελευταία σελίδα στην καριέρα του Χοακίν, που αποχώρησε από την ενεργό δράση στα 42 του χρόνια και μετά από 23 επαγγελματικές σεζόν, εκ των οποίων 14 στην Μπέτις και άλλες έξι στη Βαλένθια, απέναντι στην οποία τα έφερε η τύχη να δώσει το τελευταίο παιχνίδι του.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής της La Liga:

Μαγιόρκα-Ράγιο Βαγεκάνο 3-0

(50΄ Μουρίκι, 71΄ Κοπέτε, 90+2΄ Ανχελ Ροντρίγκεθ)

Οσασούνα-Τζιρόνα 2-1